Kontaktujte nás na email eshop@dobrepneu.sk
Zavolajte nám 0900 000 000
Pracovné dni od 9:00 do 15:00
Doprava pneumatík 2,50€ za 1 kus

Typy chráničov

Aký chránič vybrať?

 Na trhu existujú tri typy chráničov: symetrické, asymetrické a so smerovým dezénom. Každý z nich predstavuje inú úroveň technologického rozvoja, každý typ má svoje silné a slabé stránky.

Symetrické pneumatiky

Symetrické pneumatiky sa vyskytujú oveľa častejšie v ponukách výrobcov pri letných pneumatikách ako pri zimných. Vyplýva to zo skutočnosti, že pneumatika so symetrickým chráničom sa nespráva dobre v zimných podmienkach.

Symetrický chránič je taký, že obe jeho polovice sú rovnaké, a preto môže byť namontovaný rôznym spôsobom. Hlavnou výhodou symetrickej pneumatiky je vysoký akustický komfort. Symetrický chránič v kombinácii s vhodnou kaučukovou zmesou umožňuje dosiahnuť nízky valivý odpor z čoho vyplýva zníženie spotreby paliva a pozitívny vplyv na celú dobu životnosti pneumatiky.

Symetrické pneumatiky v prípade pneumatík osobných automobilov majú zvyčajný rozmer 13 až 15 palcov. Symetrické pneumatiky sú často prítomné aj v ponukách pneumatík pre úžitkové vozidlá (Commercial).

Symetrické chrániče možno nájsť aj medzi pneumatikami úspornej a strednej triedy – odporúčajú sa pre malé a stredné autá s relatívne malým výkonom. Tieto pneumatiky nie sú dobrou voľbou pre automobily s výkonnými motormi.

Ak hľadáte pneumatiky na ľahkú, bezpečnú jazdu vo všetkých podmienkach, máte malé a stredné auto, symetrické pneumatiky sú práve pre Vás!

Príklady pneumatík so symetrickým chráničom:

·   Firestone TZ300

·   Dayton D110 a pod.Príklad symetrickej pneumatiky.

 

Asymetrické pneumatiky

Asymetrické pneumatiky možno nájsť v ponukách rôznych výrobcov. Prvé asymetrické chrániče prišli na trh pred takmer 20 rokmi, ale stali sa populárnymi asi pred 10 rokmi. Asymetrické pneumatiky sú teraz najviac rastúcim segmentom na trhu s pneumatikami. Tieto pneumatiky sa stále častejšie montujú ako súčasť pôvodného vybavenia väčšiny vozidiel strednej a vyššej triedy.

Dezén chrániča je odlišný na oboch stranách. Vnútorná časť chrániča (tá so silnejším rezom) zodpovedá za odvádzanie vody a vonkajšia časť zodpovedá za riadnu jazdu v priamom smere a v zákrutách. Toto technické riešenie prispieva k väčšej stabilite v porovnaní s inými druhmi pneumatík pri jazde v zákrutách (kvôli lepšiemu rozloženiu tlaku) a pre dlhšiu životnosť chrániča. Pneumatiky s asymetrickým chráničom sú tiché a úsporné.

V prípade asymetrických pneumatík by sa pozornosť mala venovať montáži (symbol inside - pneumatiku treba namontovať k vozidlu, outside - od vozidla).

Asymetrické chrániče sa vyskytujú najčastejšie u stredných a vyšších tried – odporúčajú sa pre kompaktné mestské vozidlá, športové autá a limuzíny s výkonnými motormi.

Ak hľadáte pneumatiky, ktoré sú tiché, poskytujú vysoký komfort, sú relatívne lacné a zároveň poskytujú dostatok priľnavosti v zákrutách a pri jazde v priamom smere, asymetrické pneumatiky sú práve pre Vás!

Príklady asymetrických pneumatík:

·   DunlopSpSport 01

·   Goodyear Excellence

·   MichelinPrimacy HP

·   Bridgestone ER300

·   ContinentalContiPremiumContact 2

·   Nokian H a pod.Príklad asymetrickej pneumatiky.

 

Pneumatiky so smerovým dezénom:

Pneumatiky so smerovým dezénom možno nájsť v ponukách všetkých výrobcov. Ide o veľmi populárny typ chrániča, ktorého charakteristickým rysom je smer rotácie pneumatiky určený výrobcom.

Pneumatiky so smerovým dezénom sú vybavené chráničom v tvare písmena „V”, presnejšie nazývaný len šípka. Najväčšou výhodou pneumatík so smerovým dezénom je dobré odvádzanie vody, dobrá odozva na akceleráciu a dobrá reakcia v prípade náhleho brzdenia vozidla. Dobré parametre pneumatík so smerovým dezénom prispievajú k tomu, aby boli čoraz častejšie montované na viacerých športových automobiloch s veľkým výkonom motora.

Chrániče so smerovým dezénom možno nájsť u všetkých tried pneumatík, teda pri úsporných, stredných aj vysokých. Odporúčajú sa pre vozidlá strednej a vyššej triedy ako aj pre vyššie uvedené automobily so športovým charakterom.

Ak hľadáte pneumatiky, ktoré dobre odvádzajú vodu spod kolesa, ste majiteľom vozidla s výkonným motorom a hľadáte záruku lepšej trakcie pri akcelerácii a prudkom brzdení, pneumatiky so smerovým dezénom sú práve pre vás!

Pneumatiky so smerovým dezénom:

·   Dayton D320

·   UniroyalRainsport 2

·   GoodyearEagle GSD 3

·   ToyoProxes T1R

·   FuldaCaratProgresso

·   VredesteinSportrac 3 a iné

Príklad pneumatiky so smerovým dezénom.